Светът е посветил датата 15 септември на борбата с лимфома. Статистиката показва, че на всеки 24 часа някъде на земното кълбо се регистрират 1000 нови случая на болни от страшната болест, докато 95% от хората не знаят нищо (или имат много малко познания) за проблема.
Лимфомът е злокачествено заболяване на кръвта и е петият по честота рак. Той засяга най-често лимфните възли, където т.нар. лимфоцити започват да се размножават неконтролируемо. След натрупването им в лимфните възли, процесът обхваща други лимфни зони и след време “навлиза” в съседни органи.
Независимо от това, че по света повече от 1 млн. души живеят с този вид рак и всеки ден се регистрират нови 1000 заболели, статистиката показва, че много малко (под 30%) от хората имат достатъчно информация за симптомите на болестта. Това прави ранното диагностициране трудно и намалява вероятността от излекуване.
Изследванията сочат още, че при 40% от пациентите поставянето на правилната диагноза е отнело два или повече месеца, при 11% от тях е била необходима около година, при 2% са били нужни повече от 4 години. Над 55% от диагностицираните са отишли на лекар с вече налични симптоми, а 19% от тези пациенти са подозирали, че са болни от лимфом.
От лимфом най-често страдат хора в активна възраст между 45 и 60 години. Но “подмладяването” на болестта е факт, с които лекарите се съгласяват. Заедно с рака на кожата (меланом) и този на белия дроб, неходжкиновият лимфом е един от най-бързо развиващите се видове рак.
Науката все още не е разгадала напълно причините за болестта. Съвременните методи за лечение включват т.н. прицелна терапия, която атакува избирателно само злокачествените клетки. За тежките случаи се налагат трансплантации на стволови клетки.
Здравната каса в България поема изцяло лечението на лимфома, както и на останалите злокачествени заболявания.