FacebookEmail
Затваряне
Заболеваемост от онкологични болести в България

Световен ден за борба с рака – 4ти февруари 2023

 Всяка година 4-ти февруари, Световният ден за борба с рака, дава възможност на всички хора по света да изразят подкрепа, да вдигнат глас, да предприемат лични действия и да настояват правителствата да правят повече по отношение на здравеопазването и грижите за онкоболните. Този ден е единственият ден в световния здравен календар, на който всички…

Димитър Михайлов

От леглото до маратоните

Заболяване: Остра б-лимфобластна левкемия, 2013 година Лечение: химиотерапия протокол BFM за 54 седмици , 5 дни лъчетерапия на цяло тяло, алогенна трансплантация на стволови клетки от донор през 2014 В ремисия от: 2014-та. От болничното легло до планинските маратони “Животът не е просто съществуване. Минаваш през различни етапи. Така и това заболяване е като етап…

Ракът и гените

Ракът и гените

Предполага се, че ракът съществува от поне 250 милиона години. Най-старите документирани случаи на рак в света са от около преди 3500 години в древен Египет1. През последните векове, науката трупа все повече и повече знания за генезиса на рака, които вече са в основата на разработването на нови лекарства. След десетилетия напредък, изследванията разкриват,…

Почивка и чилаут

Стрес, холестерол и кортизол

За стреса и рака Сигурен съм, че повечето (ако не всички) пациенти с онкологично заболяване са се питали кое е причинило тяхното заболяване. Учените провеждат изследвания от десетилетия, за да идентифицират причините и механизмите на рака. Обикновено, причините са комплексни и са съвкупност от различни вътрешни и външни фактори. Върху някои от тях можем да…

Д-р Донкина

Психологична подкрепа в Хематологията

Програма за психосоциална, медицинска и правна подкрепа на пациенти със злокачествени заболявания на кръвта Звено за психологична и немедицинска грижа  Специализираната болница за активно лечение на хематологични заболявания в гр. София (Хематологията в Дървеница) създаде “Звено за психологична и немедицинска грижа“, което разработва “Програма за психосоциална, медицинска и правна подкрепа на пациенти със злокачествени заболявания…

Удължена преживяемост на пациенти с лимфоми

Проф. д-р Маргарита Генова: Утрои се преживяемостта на пациентите с лимфоми    Кръвотворенето    Кръвотворенето започва в стволовите клетки на костния мозък. Стволовата клетка дава началото на всички кръвни клетки. В лимфоидните органи кръвотворенето продължава чрез допълнително съзряване на така наречените имунокомпетентни клетки, които ни пазят от чужди агенти. Във всеки възрастен организъм се образуват…

90% от пациентите с рак на кръвта днес могат да бъдат излекувани

  В средата на май стартира шестмесечна информационна кампания за злокачествените заболявания на кръвта, организирана от Българското сдружение Лимфом, Българското медицинско сдружение по хематология (БМСХ), Българското медицинско дружество по детска хематология и онкология (БМДДХО) и Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България (ARPharM).   Ето какво споделиха на старта на кампанията с мото „Постиженията в…

Международен ден на победилите рака

  В много страни се отбелязва Международен ден на хората, преживели рак. Това е ден, в който почитаме преминалите през борбата с рак хора, насочваме вниманието към продължаващите предизвикателства пред оцеляването при борбата с рак и, най-важното, празнуваме Живота.   Националният ден на преживелите рак се чества през първата неделя от юни и е празненство…

Емоционално въздействие

Емоционалното въздействие на лимфома

Как да разберем емоциите си по-добре, когато имаме лимфом   Когато за пръв път чуете думата рак и осъзнаете, че тази диагноза е поставена на Вас, съвсем вероятно е да бъдете зашеметен от всички емоции, които връхлитат едновременно.   Тази кратка брошура ще Ви помогне да осъзнаете по-добре емоциите си и да се справите по-лесно с…