Световен ден за повишаване на осведомеността за лимфома – 15.09.2021
Световният ден за повишаване на осведомеността за лимфом (World Lymphoma Awareness Day – WLAD) се провежда на 15 септември всяка година и е ден, предназначен да разшири знанието по отношение на лимфома, все по-често срещана форма на рак. Това е глобална инициатива, организирана от световната организация Lymphoma Coalition. WLAD е иницииран през 2004 г. за повишаване на обществената осведоменост за всички подтипове на лимфома по отношение на разпознаване на симптомите, ранна диагностика и лечение.
Темата на 2021
През 2020, чрез световната кампания за този ден създадохме „Свят на благодарности“, за да изкажем и изразим благодарност към онези, които помагат на хората, живеещи с лимфом. Вижте кампанията тук – “Световен информационен ден за лимфома – 15.09.2020“.
Темата на кампанията за Световния Ден за Повишаване на Осведомеността за Лимфомите (WLAD21) тази година е „Не Можем да Чакаме“ – смел и мотивиращ призив, който разглежда нежеланите последици от пандемията от COVID-19 върху лимфомната общност.
Последиците включват колебание при търсене на медицинска помощ, забавени диагнози, ненавременност на лечението, прекъсване на лечението, допълнителни усложнения, преки и косвени ефекти. След повече от година в пандемия, пациентите, болногледачите и пациентските организации продължават да чувстват ефектите.
Темата „Не Можем да Чакаме“ стъпва върху прехвърляне на водещата роля на пациентите и необходимостта от самозастъпничество в момента.
Covid-19 и диагностиката на рак
Пандемията е повлияла диагностицирането на рак в световен мащаб.
- До есента на 2020 г. диагнозите на рак са спаднали с около 40%;
- Поради липса на скринингови програми и липса на търсене на медицинска помощ, когато изпитват симптоми;
- Очакват се повече случаи на рак в напреднал стадий.
Налице е необходимост да се фокусираме върху информираностт за симптомите. Особено важно е това, когато има колебание да се потърси медицинска помощ поради състоянието на пандемия.
Не Можем да Чакаме!
- Не можем да чакаме да свърши пандемията, за да започнем да диагностицираме лимфомите!
- Не можем да чакаме, за да започнем лечение – забавянията често водят до напреднала болест или неблагоприятна прогноза!
- Не можем да чакаме, за да се погрижим за собственото си здраве. Ако забележите признаци или симптоми, потърсете помощ!
- Не можем да чакаме, за да подкрепим хората, живеещи с лимфоми!
През март 2021, проф. Асен Дудов, председател на Българското онкологично научно дружество, предупреди, че след ковид кризата ще ни залее вълна от онкоболни и хора с усложнени заболявания, поради забавянето на профилактиката, диагностицирането и лечението на онкоболестите.
„Забавянето на лечението дори само с четири седмици увеличава смъртността при някои от онкологичните заболявания с до 12%. Заради пандемията обаче, много от хората у нас не довършват диагностиката си и така се губи ценно време.“ – казва проф. Дудов.
По думите му, поради крайно натоварената здравна система хиляди пациенти в България не могат достатъчно добре да лекуват другите си хронични заболявания, а това води до усложнения.
Източници на информация:
- Българско Сдружение Лимфом – www.lymphom-bg.com
- Lymphoma Coalition – www.lymphomacoalition.org
- Проф. Дудов пред Дарик: „След Ковид ще ни залее вълна от онкоболни и хора с усложнени заболявания“ – www.darikradio.bg
- “Онкоболните и ковид-19” с проф. Асен Дудов, председател на Българско Онкологично Научно Дружество – www.youtu.be