FacebookEmail
Затваряне
Схематично представяне на фоликуларен лимфом

Фоликуларен лимфом – ръководство за пациента

Най-честите хистологични варианти на Не-Ходжкиновите лимфоми са Дифузният едроклетъчен В-лимфом и фоликуларният лимфом.

Фоликуларният лимфом (нодуларен) нехочкинов лимфом е В-клетъчен лимфом, развива се при превръщането на В-клетка в злокачествена. Ненормалният, неконтролируем растеж и размножаване (пролиферация) на злокачествени В-клетки може да доведе до разширяване на специфични области на лимфните възли; засягане на други структури като далака или костния мозък; разпространяване в други органи.

Терминът “фоликуларен лимфом” идва от наблюдението, че раковите клетки са групирани в клъстери (или фоликули) в лимфните възли. Най-често засяга пациенти на средна възраст, както и възрастни пациенти. Поради своята честота се използва като модел за лечение на индолентните (бавнорастящи) НХЛ. Интересна е и тази статия – “Генът зад фоликулaрния лимфом“.

От книжката можете да научите повече за това заболяване. Може би ще Ви е интересно да разберете как се диагностицира, какво е лечението и как се проследява във времето след лечението.

Информацията във файла е адаптирана от Българско Сдружение Лимфом (www.lymphom-bg.com) по NCCN Patient Guideline “Follicular Lymphoma” v.2019.  Текстът е прегледан от д-р Доротея Тодориева, хематолог в УМБАЛ „д-р Георги Странски“, гр. Плевен

 Можете да намерите Фейсбук страницата на Сдружението тук – LymphomaBG .

👇 Бутон за сваляне на pdf файл на български език

Свали "Фоликуларен лимфом - pdf" Follicular-lymphoma.pdf – свалено 190 пъти – 983 KB

👇 Бутон за сваляне на docx файл на български език

Свали "Фоликуларен лимфом - docx” Follicular-lymphoma.docx – свалено 122 пъти – 221 KB

NCCN - resources

Оригинални линкове за файлове на английски език, NCCN Guidelines for Patients:

Кредит за схематичното представяне на ФЛ: https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fmed.2019.00044/full

Споделете знанието
Създател на сайта. Преминах лечение за лимфом на Ходжкин през 2012 и постигнах ремисия, но през 2013 получих рецидив. Тогава минах през 2 курса химиотерапия DНАР и aвтoлoжнa тpaнcплaнтaция нa cтвoлoви клетки. Сега съм доброволец към Българско Сдружение Лимфом, подкрепям други пациенти и поддържам този сайт. Повече за мен можете да прочетете в меню "За мен". Аз съм Посланик на надежда. Можете да ми пишете на мейл адрес contact@limfom.info

Оставете коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуванЗадължителните полета са маркирани с *

Вижте още:
Лимфомът на Ходжкин, известен като…