
Терминът е “chemo brain” (chemo – съкратено от chemotherapy – химиотерапия, brain – мозък, ум) и все повече се използва сред англоговорящите във връзка с измененията, които настъпват в мозъка след/по време на химиотерапия. На български вече се използва терминът “химиомозък“.
Пациентите често са се оплаквали от менталната мъгла, в която попадат, когато започнат лечение, загуба на краткотрайна памет и проблем с концентрацията, но едва в последното десетилетие се поставя наименование на състоянието.
Ето някои примери, какво лекуващите се и техните лекари, наричат “chemo brain“:
- забравят неща, които по принцип нямат навик да забравят, неща от ежедневието – имена, дати, събития;
- проблем с концентрацията;
- проблем с вършенето на няколко неща едновременно;
- бавна организация, разсеяност;
- забравяне на думи по време на разговор/кореспонденция;
- обърканост/замаяност ;
- трудно следене на разговор;
- проблем с визуалната памет.
За повечето пациенти състоянието продължава предимно по време на терапията и за кратък период след това и най-често отшумява с приключване на лечението, но последните изследвания в областта показват, че подобен синдром може да остане част от живота ни в продължение на повече от 5 години. Причината за това е, че възстановяването от лечението на рак не е процес, през който преминаваме за няколко месеца, а процес, който отнема от 2 до 5 години. Пациентите трябва да са нясно с ефекта, който не само рака, но и лечението му има над всяка клетка на тялото им. Не само химиотерапията може да доведе до подобни симптоми, при хормонално лечение (намаляване на нивото на тестостерон), трансплантация на стволови клетки, имунотерапия и лъчетерапия също се наблюдават подобни изменения.
На страницата “Учени определят вредите от химиотерапията върху мозъка“, от сайта Германска нова медицина, има публикувано изследване от 2008 г., което е установило причините и молекулярните механизми, стоящи зад познавателните трудности, които се забавят и влошават при значителен брой от раково болните пациенти.
Как да си помогнем?
- следете и записвайте честотата на тези “chemo brain” епизоди;
- направете си списък на всички лекарства, които приемата ежедневно и го оставете на видно място или най-добре – почасови аларми в телефона, подсещащи ви, че е време за лекарство, среща, събитие;
- не отивайте сами на преглед при лекаря ви, винаги бъдете с близък човек;
- запишете си въпросите, които имате да зададете;
- тренирайте ума си – кръстословици, судоку;
- спете достатъчно;
- следвайте рутина в ежедневните задачи, които изпълнявате;
- упражнявайте се физически и наблягайте за зеленчуците;
- медитирайте;
- витамин Е и гинко билоба биха били полезни, но само след консултация с лекуващ лекар.
Повече информация на английски има на ‘Chemo brain’ (cancer-related cognitive impairment).