FacebookEmail
Затваряне

Хеликална томотерапия

Какво е хеликална томотерапия? Вид терапия, при която облъчването е насочено към тумор от много различни посоки. Пациентът ляга на маса, която се мести през машина с форма на поничка. Източникът на радиация в машината се върти около пациента по спираловиден модел. Преди облъчването се прави триизмерно (3-D) изображение на тумора. Това помага на лекарите…

Световен ден за борба с рака – 4ти февруари 2022

Всяка година, на 4ти февруари, Световният ден за борба с рака дава възможност на всички хора по света да изразят подкрепа, да повдигнат глас, да предприемат лични действия и да настояват нашите правителства да правят повече. Този ден е единственият ден в световния здравен календар, на който всички можем да се обединим в инициатива, свързана с…

Да разчетем епикризата си

Епикризата е основен документ, който ви дава пълна информация за заболяването ви. След престой в болница, всеки пациент получава такъв документ. Разчитането на епикризата може да се окаже трудна задача. Българско Сдружение Лимфом чрез инициативата “Иновация за живот” разработиха видео, което ще ви помогне да разберете информацията в епикризата си. Във видеото има информация за: Какво…

Симптоми на лимфом

Често срещани симптоми на лимфом  Началната изява на лимфома е периферната лимфоаденомегалия (увеличаване на лимфен възел). В около 70% от случаите първо се засягат шийно-надключичните лимфни възли вляво. Следващите по-честота ангажирани лимфни възли са медиастиналните, аксиларните и ретроперитонеалните. Спленомегалия (увеличаване на далака) се установява в около 50% от случаите. Лимфните възли са твърдоеластични (“гумени”), неболезнени…

Нови терапии за фоликуларен лимфом

Европейското училище по хематология 2021 По време на 2-рата конференция на Европейското училище по хематология (ESH) „Как да диагностицираме и лекуваме лимфома“, във видеото отгоре говори професор Емануел Баши, Hospices Civils de Lyon, Лион, Франция. Лекарят отговаря на въпроса как можем да лекуваме по-добре пациенти с ранно рецидивиращ фоликуларен лимфом? Емануел Баши започва, като заявява,…

Световен ден за борба с рака – 4ти февруари

Всяка година на 4 февруари, Световният ден за борба с рака дава възможност на всички хора по света да изразят подкрепа, да повдигнат глас, да предприемат лични действия и да настояват нашите правителства да правят повече. Този ден е единственият ден в световния здравен календар, на който всички можем да се обединим в инициатива, свързана…

Фармакогеномика: ДНК, лекарства и дозировка.

 Лекарството, което работи за един човек, може да не е толкова ефективно за други или може да причини много по-силни нежелани странични реакции. Когато се чудим защо някои хора понасят по-лесно химиотерапия при лечение на рак, фармакогеномиката може да ни даде този отговор.  Какво е фармакогеномика?1  Фармакогеномиката е област, която изучава как гените повлияват индивидуалния…

Кой е Алекс?

Какво изпусна Алекс и кой е той? Всеки може да е на мястото на Алекс и всеки пациент със злокачествено заболяване на кръвта ВЕЧЕ има шанса да изживее важните моменти в живота си, благодарение на хематологичните иновации в медицината. Видеото е изготвено в рамките на информационна кампания “Животът със злокачествени заболявания на кръвта е възможен“.…

За битката с рака и силната воля

Заболяване: Неходжкинов лимфом, 2012 година Лечение: 5 курса по-слаба химиотерапия, последвана от по-силна химиотерапия поради липсата на подобрение. В ремисия от: 2013-та. За битката с рака и силната воля  Ангелина Владимирова преди години чува тежката диагноза Неходжкинов лимфом. Чуйте думите ѝ за битката с болестта, трудните моменти, отношенията в семейството и мечтите.  Това е нейната история,…

Вторичен годишен профилактичен преглед при джипи

 При установен риск от развитие на диабет, сърдечно или онкологично заболяване, вече пациентите ще имат право на втори профилактичен преглед в рамките на годината. НЗОК ще заплаща втори профилактичен преглед на здравноосигурени, които попадат в няколко рискови групи. От облекченията ще могат да се възползват пациенти със сърдечносъдови проблеми, с диабет, със злокачествено заболяване и с…